bilgi@beyinvesinir.com
Hemen Randevu Alın...+90 (232) 404 00 61
Online Randevu  Arama

Beyin Felçleri

Beyin ve Sinir

Beyin Felci Belirtileri

Beyin Felci Belirtileri, Beyin felci ya da halk arasındaki adıyla inme; beyne giden damarların tıkanmasıyla beyne kan gitmemesi ya da aşırı gitmesi sonucunda damarlarda meydana gelen yırtılmalar, beynin bir bölgesinin hasar görmesi gibi durumların genel adıdır. 3 çeşit beyin felcinden söz edilebilir. İlk çeşit beyin enfarktüsü, beyin kanaması ve geçici inmelerdir. Beyin felci belirtileri kişiden kişiye değişmektedir ancak en belirgin belirtileri ise sağ kol veya sol kolun veya sağ bacak veya sol bacağın güçsüzleşmesi ya da tamamıyla sağ tarafın tutmaması, yüzün bir yarısında mimikleri kaybetme, tükürükte azalma gibi belirtilerdir. Beyin felcinde beyin tomografisi ile beyin izlenir. Beyin kanaması ağrılı günlere neden olabilir fakat bunun yanı sıra hiç ağrısız da geçebilir. Beyin felci belirtilerinden birkaçı ise şöyledir:  
-Konuşma güçlüğü
-Anlama güçlüğü
-Sık sık baş dönmesi
-Konuşurken uygun kelimenin bulunmasında zorluk
-Görme bozukluğu.
-Bilinç kaybı.
-Baş ağrısı 
Beyin enfarktüsü: Beyinde bulunan bir kan damarının, boyunda ya da beyinde oluşan bir kan pıhtısından ötürü tıkanmasıdır. Bu nedenle beyne hiç oksijen gitmemektedir. Beyinde bir kan damarının çatlaması ya da patlaması neticesinde beyin dokusunda kan birikmesi olur. Geçici beyin felci; Adından da anlaşılacağı gibi kısa süreli olan beyin felcidir. Damarlar zamanla kendiliğinden açılır ve kan akışı normale döner. Beyin felci geçiren kişilerde %80 beyin enfarktüsü olmaktadır. Kalan %20’lik kısım ise beyin kanamasıdır.  Belirtiler arasında kusma, mide bulantısı, halsizlik, iştah kaybı, aşırı ateş, göz titremesi, hıçkırık, göz kapağı sarkması ve yüzde ağrı hissi görülür. Beyin felci sonucunda beyinin yarısı felç duruma gelirken vücudun da yarısı felç olur. Beynin hangi kısmın hasar gördüğü ve etkilendiği duruma göre değişiklik gösterebilir. Beyin felci belirtileri ani olmaktadır. Fakat en fazla, kişi uyurken felç olmaktadır. Bu durum ancak kişi uyanınca anlaşılır. Belirtiler yavaş seyir gösterirken belki bir kaç gün sonra, belki birkaç hafta sonra, belki de birkaç ay sonra meydana gelmektedir. Bazen kişiler birkaç gün süren baş ağrısından şikayet ederler. Felç böylece vücuda yavaş yavaş gelir. Bazen de vücutta his kaybı oluşur, uyuşma ve iğne batması gibi belirtiler izlenir. Beyin felci belirtileri arasında çift görme ya da görme azlığı yaşanmaktadır.

Beyin felci çoğu zaman kişiyi yatağa bağlar ve geçici olmaksızın ölümle sonuçlanır. Fakat bazen de hafif bir şekilde atlatılır; yalnız ikincisi felç kişi için tehlike arz eder.  Bu nedenle hafif geçiren kişi mutlaka kendine dikkat etmeli; kötü alışkanlıkları varsa terk etmelidir. Beyin felci belirtilerini hisseden kişiler acil bir şekilde uzman tarafından kontrol olunup tedavi görülmelidir. 

Beyin felci tedavisi İzmir'de, Beyin ve Sinir bünyesinde bulunan uzman doktorlarımız tarafından büyük bir özenle gerçekleştirilmektedir.

Tanı ve Tedaviler

Mikroskop cihazı birçok branşta kullanıldığı gibi özellikle beyin cerrahi ameliyatlarının en önemli yardımcılarındandır.

 • Beyin ve Sinir Boyun Fıtığı

  Boyun Fıtığı Nedir? Boyun fıtığı, beyin ve sinir alanında sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bilindiği gibi&n ...

 • Beyin ve Sinir Bel Fıtığı

  Bel fıtığı kimlerde görülür? Bel fıtığı, genelde 30 - 60 yaş arası yetişkinlerde sık gö ...

 • Beyin ve Sinir Çocuk Anestezisi

  Beyin ve Sinir olarak, İzmir beyin ve sinir cerrahisindeki tecrübe ve özenli uygulamalarımızla çoc ...

 • Beyin ve Sinir Anestezi : Erişkin Anestezisi

   Anestezi : Erişkin Anestezisi  Anestezi genellikle ameliyatlarda kullanılmaktadır. Tıp bilimindeki anlamı ...

 • Beyin ve Sinir Omurga Kırıkları

  Omurga Kırıkları Genel Bakış Omurga ve omurilik yaralanmaları nispeten genç nüfusu etkileyen ve sonu&cce ...

 • Beyin ve Sinir Beyin Felçleri

  Beyin Felci Belirtileri Beyin Felci Belirtileri, Beyin felci ya da halk arasındaki adıyla inme; beyne giden ...

 • Beyin ve Sinir Kübital Tünel Hastalığı

  Kubital Tünel Sendromunun Nedir? Kübital tünel sendromu, dirsekte ulnar sinir adı verilen sinir ...

 • Beyin ve Sinir Karpal Tünel Hastalığı

  Karpal Tünel Sendromu Nedir ? El parmaklarının hareketinin ve hissinin sağlanmasında önemli bir rolü b ...