bilgi@beyinvesinir.com
Hemen Randevu Alın...+90 (232) 404 00 61
Online Randevu  Arama

Kriyoplasti

Beyin ve Sinir

İzmir Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Özgür Akşan, son zamanlarda birçok kişinin yaşamış olduğu bel ve boyun ağrılarına son verecek yeni yöntem Kriyoplasti’yi (Ağrıyı Dondurmak) anlattı.
Op.Dr. Özgür Akşan, bel ve boyun fıtığı, kanal daralması ile omurga rahatsızlığı olan hastaların Kriyoplasti’yi (ağrıyı dondurmak) güvenle deneyebileceğini ancak işlemin uzman ekipler tarafından uygulanmasını önerdi. Op.Dr. Akşan, “Bu teknikle birlikte hastaların ağrısız bir şekilde hayatlarına devam etmesini sağlayacağız” dedi. 

KRİYOPLASTİ’YE NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?


Op. Dr. Özgür Akşan, “Yıllardan beri insanlar bel ve boyun ağrıları çekiyor. Görüntüleme teknikleri olmadan önce boyun ağrıları, omuzda kireçlenmeler ve donmalar şeklinde tanılar koyulmuş. Hipokrat zamanından beri bel ağrısı var ve tedavi edilmeye çalışılan bir hastalık. Dışarıda hekim denilen başka kişiler tarafından da bel, boyun ve omurga problemleri bazı değişik tedavilerle yapılmaya çalışılıyor. Günümüzde MR’ın gelişimi ile birlikte bunlarla ilgili neler var, ne gibi problemler yarattı, bunlarla ilgili nasıl tanılar kondu, daha çok göz önüne gelmiş durumda. Herkesin en çok bildiği tanı ise Bel Fıtığı. Bu tanıdan sonra teknikler biraz daha gelişti. Bel fıtığı ameliyatları başladı. Bel fıtığı ameliyatlarından sonra bazı hastalarımızda nüks dediğimiz tekrarlayan bel fıtıkları, geçmeyen ağrılar ve başarısız bel cerrahisi sendromu baş gösterdi. Biz bu sorunları nasıl tedavi edebiliriz, bunlarla ilgili ne yapabilirizi araştırdık. Ayrıca hastaların kendilerine dikkat etmemesinden kaynaklı kilo sorunu, hareketlerine dikkat etmemesi, bir türlü söylenilen şeyleri yapmaması gibi nedenlerden Bel Fıtığı nükseder. Ne yapmalıyız. Nasıl bir tedavi yöntemi uygulamalıyız da hastaları bu dertten kurtarmalıyız diye araştırıldı” dedi. 

KRİYOPLASTİ NEDİR? 

Beyin ve Sinir cerrahisini İzmir'de en iyi şekilde gerçekleştiren doktorlardan Op. Dr. Akşan, “Hastalara bununla ilgili yıllardan beri yapılan enjeksiyon teknikleri var. Bel bölgesini uyuşturan ilaçlar var. Şimdiye kadar uygulanan enjeksiyon tedavileri hep ısıtma tedavisi idi. Polonya'da yeni bir olay bulundu. Kriyoplasti (ağrıyı dondurmak) dediğimiz tedavi yöntemi geliştirildi. Peki, Kriyoplasti nedir? Normal riski olmayan cilt dokusundan geçerek hemen kemiğe doğru skopi dediğimiz ameliyathanede bulunan bir sistem ile buradaki sorunlu ekleme soğuk vermek, dondurmak. Örnek olarak nasıl futbolcular darbe alınca travma olduğunda bir spreyle tekrar futbol maçına devam ediyorsa biz de hastalarımızın bu teknikle birlikte ağrısız bir şekilde hayatlarına devam etmesini sağlayacağız” diye konuştu. 

KRİYOPLASTİ NE KADAR SÜRÜYOR, RİSK VAR MI?


Op. Dr. Akşan, “Kriyoplasti ortalama 5 ile 10 dakika arası sürüyor. Yapıldıktan sonra hasta aynı gün evine gidebiliyor. Herhangi bir tedaviye, ağrı kesici ve antibiyotik ilaca gerek duyulmuyor. Yeni bir teknik, başarısı şuanda  %70’in üzerinde. %70 bazı insanlar için az bir oran gibi gözükebilir ama omurgada platinli yapılan cerrahinin başarısı %65 olduğu düşünülürse çok yüksek bir oran ayrıca komplikasyon riski yok” diye konuştu. 

5 VEYA 10 YILLIK KÜR OLABİLEN, AĞRISI OLMAYAN HASTALAR VAR.

Op. Dr. Akşan, “Nerede kullanılabilir? Özellikle belinde eklem bozukluğu, kanal daralması ve bel fıtığı olan hastalarımız kullanabilir. Uygun endikasyonlarda kullanılırsa verimli bir işlem ilk etapta bel ve boyun fıtığı ile omurga için kullanabilecek. Daha sonra tedavi yöntemi geliştirilerek diğer ağrılı hastalarda da uygulanabilir. Kısaca Soğuk her şeye deva… Ayrıca ameliyat yapmasak da olur dediğimiz vakalarda veya ameliyat olmak istemeyen hastalarımız Kriyoplasti’yi güvenle deneyebilir. Neden? Çünkü açmıyoruz, bir şey enjekte etmiyoruz. Birçok hastamız şuraya gittim, kortizon enjekte ettiler diyor. Böyle bir şey değil, sadece soğuk uygulama. Ama ne kadar sürüyor?. Yaptığımız tetkiklere göre bazı hastalarda 3-6 ay ve araştırmalara göre 5 veya 10 yıllık kür olabilen, ağrısı olmayan hastalar var. Uygulamanın özellikle eğitimli profesyonel bir ekip tarafından, beyin cerrahisi tarafından yapılmasını öneriyoruz. Zaten eğitimli sertifikası olan ekipler yapıyor. Yeni bir teknik çok ağrı çeken hastalar için denemeye değer. Hastalarımızı ameliyat etmeden yapılabilecek bir teknik ve aynı zamanda cerrahi maliyeti düşürüyor. Böyle olunca devletin kazancı da artıyor. Hastaya bir ay istirahat verene kadar bu yeni sistemi uygularsanız hasta ertesi günü işine gidebilecek” şeklinde konuştu. 

KRİYOPLASTİ’Yİ SGK KARŞILAYACAK MI, YAŞ ARALIĞI NE OLACAK?

Op. Dr. Akşan, “Yaş aralığı yok. Belirli bir yaştan sonra kireçlenme artar. Zaten kireçlenme dediğimiz vakalar arttıktan sonra hastaların eklem ağrıları başlar. Özellikle yapılan hastalar 45-60 yaş aralığı hastalardır. Uygulama yaptığımız hastalardan şu ana kadar herhangi bir olumsuz dönüş almadık. Çünkü Komplikasyonu çok çok az bir uygulamadır. Biz işlemi yaparken yanlış anlaşılmasın yakmıyoruz, donduruyoruz. Eğitim aldığım merkezde yılda 7 bin hastaya Kriyoplasti yapılıyor. Görüşmeler devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bunu karşılayacak. Halkımız bundan en kısa zamanda faydalanabilecek” dedi.

KRİYOPLASTİ’DE AMELİYAT YOK, İLAÇ YOK ÇOK, BÜYÜK BİR KAZANÇ

Op. Dr. Akşan, “Ameliyat olmuş ancak ağrısı geçmemiş hastaların kesinlikle denemesi gereken bir yöntem. Hastanın ameliyat endikasyonu yoksa, ilaçla tedaviye cevap vermiyorsa, ağrısı geçmiyorsa bu uygulamayı önerebiliriz. Bir devlet memuru düşünün, ameliyat olursa cerrahi maliyeti ayrıca en az 20 gün istirahat alması gerekiyor. Verilecek ilaçlar artı bir maliyet. Bu masrafın hepsini devlet karşılıyor… Kriyoplasti’de ameliyat yok, ilaç yok, hasta ertesi gün işe başlıyor. Çok büyük bir kazanç” dedi. 

BU UYGULAMA NE ZAMANDIR KULLANILIYOR?

Op. Dr. Akşan, “Kriyoplasti dünyada yaklaşık 4 yıldır uygulanan bir sistem Türkiye’ye yeni giriyor. Belli merkezlerde yapılıyor. Ben bununla ilgili bir çalışmayı, eğitimi Almanya Belin’de aldım. Bel fıtığı derdinden, problemi çözülemeyen başarısız bel cerrahisi sendromundan kurtaracak bir teknik kısa zamanda da birçok yerde hızlı bir şekilde uygulanmaya başlanacaktır.

Tanı ve Tedaviler

Mikroskop cihazı birçok branşta kullanıldığı gibi özellikle beyin cerrahi ameliyatlarının en önemli yardımcılarındandır.

 • Beyin ve Sinir Boyun Fıtığı

  Boyun Fıtığı Nedir? Boyun fıtığı, beyin ve sinir alanında sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bilindiği gibi&n ...

 • Beyin ve Sinir Bel Fıtığı

  Bel fıtığı kimlerde görülür? Bel fıtığı, genelde 30 - 60 yaş arası yetişkinlerde sık gö ...

 • Beyin ve Sinir Çocuk Anestezisi

  Beyin ve Sinir olarak, İzmir beyin ve sinir cerrahisindeki tecrübe ve özenli uygulamalarımızla çoc ...

 • Beyin ve Sinir Anestezi : Erişkin Anestezisi

   Anestezi : Erişkin Anestezisi  Anestezi genellikle ameliyatlarda kullanılmaktadır. Tıp bilimindeki anlamı ...

 • Beyin ve Sinir Omurga Kırıkları

  Omurga Kırıkları Genel Bakış Omurga ve omurilik yaralanmaları nispeten genç nüfusu etkileyen ve sonu&cce ...

 • Beyin ve Sinir Beyin Felçleri

  Beyin Felci Belirtileri Beyin Felci Belirtileri, Beyin felci ya da halk arasındaki adıyla inme; beyne giden ...

 • Beyin ve Sinir Kübital Tünel Hastalığı

  Kubital Tünel Sendromunun Nedir? Kübital tünel sendromu, dirsekte ulnar sinir adı verilen sinir ...

 • Beyin ve Sinir Karpal Tünel Hastalığı

  Karpal Tünel Sendromu Nedir ? El parmaklarının hareketinin ve hissinin sağlanmasında önemli bir rolü b ...