bilgi@beyinvesinir.com
Hemen Randevu Alın...+90 (232) 404 00 61
Online Randevu  Arama

Kübital Tünel Hastalığı

Beyin ve Sinir

Kubital Tünel Sendromunun Nedir?


Kübital tünel sendromu, dirsekte ulnar sinir adı verilen sinir üzerindeki basıncın artması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dirseğin iç kısmında medial epikondil adı verilen bir çıkıntı mevcuttur ve ulnar sinir, bu çıkıntının altından geçer. Bu bölgede ulnar sinir, kemiğin tam yanında durur ve dış basıya açıktır. Sinir üzerindeki basınç, sinirin işleyişini bozacak düzeye geldiğinde; dirsek, ön kol, el bileği ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı başlar. 
 

Kubital Tünel Sendromunun Sebebi Nedir?

Dirsekteki ulnar sinir üzerindeki basınç birkaç şekilde gelişebilir. Sinir kemiğin yanında yer alır ve üzerinde çok az bir koruyucu örtü vardır. Bu nedenle, bu bölge üzerine uygulanan basınç doğrudan siniri etkiler. Örneğin uyku sırasında kolunuzu dirseğin iç yüzü üzerinde dayarsanız, sürekli basınçtan dolayı ulnar sinir üzerinde ağrı gelişebilir. Bu travma tekrarlanırsa uyuşukluk ve ağrı kalıcı olabilir. Bazı hastalarda dirsekteki ulnar sinir, her dirsek bükülme ve açılmasında kemik çıkıntı (medial epikondil) üzerinde ileriye ve geriye doğru oynayabilir. Bu durum tekrarladıkça sinir üzerindeki hasar artar.
Ayrıca ulnar sinir üzerindeki basınç, dirseği uzun süre bükülü tutmayla da artar; çünkü sinir, medial epikondil üzerinde gerilir. Dirseğin bu şekilde bükülü durması genellikle uyku sırasında olur. Bazen ulnar sinir üzerindeki bağ dokusu yastığı kalınlaşır. Dirsekteki sinir üzerindeki kas yapısında bireyler arasında farklılıklar olabilir ve bu da sinir üzerine bası yapabilir. Sinir üzerindeki basınç belli bir düzeyin üzerine çıkarsa ve ulnar sinirin işleyişini bozmaya devam ederse kübital tünel sendromu gelişebilir.

Kubital Tünel Sendromunun Belirti ve Bulguları


Ağrı, uyuşukluk ve/veya karıncalanma, kübital tünel sendromunun belirtileri arasındadır. Uyuşukluk ve karıncalanma en çok yüzük ve serçe parmaklarının üzerinde olur. Kübital Tünel Sendromu belirtileri en çok sinir üzerinde basının arttığı zamanlarda ortaya çıkar. Dirseği büküp bir kol dayanağının üzerine koyunca veya tekrarlayıcı şekilde dirseği büküp açınca belirtiler artar. Dirseğin bükülü şekilde belli bir süre tutulduğu telefonla konuşma ve uyuma gibi durumlarda, belirtilerin şiddeti de artar. Bazı hastalar, ince tutuş sırasında zorluk çekebilir. Bazen sakarlık gelişebilir ve cisimleri düşürme eğilimi başlayabilir. Daha ağır olgularda, duyu kaybı gelişebilir ve eldeki kasların kitlesi ve güçleri azalabilir.

Kubital Tünel Sendromunun Tanısı


İzmir'de Beyin ve Sinir cerrahisinde uzman doktorlarımız, belirtilerin şeklini ve dağılımını değerlendirecektir. Kas güçsüzlüğü, sinir üzerine temas ile veya dirseğinizi büktüğünüzde huzursuzluk ve duyudaki değişiklik diğer bulgulardandır. Tiroit hastalığı ve diyabet gibi diğer tıbbi durumlar da değerlendirilmelidir. Elektromiyografi (EMG) ve sinir ileti çalışması (SİC) adı verilen özel testler, kübital tünel sendromu tanısını onaylamak ve derecesini belirlemek amacıyla kullanılabilir. Ayrıca bu testler, benzer bulgular veren boyundaki sinir sıkışması gibi diğer muhtemel sinir sorunlarının da tanısını koydurur.

Kubital Tünel Sendromunun Tedavisi


Elektromiyografi ve sinir ileti çalışmasının sonucunda, sinirde çok az hasarın görüldüğü olgularda cerrahi dışı müdahaleler yeterli olabilir. Dirsek kullanım şeklinin değiştirilmesi ile sinir üzerindeki basınç ciddi şekilde azalır. Dirseği sert zeminler üzerine koyma alışkanlığını azaltmak veya ulnar sinir üzerine dirsek yastığı kullanmak hastalara yardımcı olabilir. Dirseği uyurken bir atel ile düz tutmak da yararlı olabilir. Bazı durumlarda bir el terapisti ile uygun dirsek kullanımının çalışılması da gerekli olabilirz.

Belirtiler çok şiddetli ise veya düzelmiyorsa sinir üzerindeki basıncı azaltmak için cerrahi tedavi gerekebilir. Çoğu cerrah siniri, dirseğin ön kısmına aktarmayı tercih eder. Böylece sinir üzerindeki gerginlik ve basınç azalır. Sinir bir yağ yastıkçığına, kas altına veya kasın içine yerleştirilebilir. Bazı cerrahlar kemik çıkıntının (medial epikondil) düzeltilmesini öngörür. Cerrahi sonrası iyileşme süreci, uygulanan cerrahi yönteme göre değişir. Yük kaldırmak veya dirsek hareketlerini en aza indirmek önemlidir. El terapisi de gerekli olabilir. Uyuşukluk veya karıncalanma hemen geçebilir veya belirli bir süre daha devam edebilir. El ve el bileğindeki güçsüzlüğün geçmesi birkaç ay alabilir. Özellikle ağır vakalarda kübital tünel sendromu cerrahi müdahaleye rağmen düzelmeyebilir.

Tanı ve Tedaviler

Mikroskop cihazı birçok branşta kullanıldığı gibi özellikle beyin cerrahi ameliyatlarının en önemli yardımcılarındandır.

 • Beyin ve Sinir Boyun Fıtığı

  Boyun Fıtığı Nedir? Boyun fıtığı, beyin ve sinir alanında sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bilindiği gibi&n ...

 • Beyin ve Sinir Bel Fıtığı

  Bel fıtığı kimlerde görülür? Bel fıtığı, genelde 30 - 60 yaş arası yetişkinlerde sık gö ...

 • Beyin ve Sinir Çocuk Anestezisi

  Beyin ve Sinir olarak, İzmir beyin ve sinir cerrahisindeki tecrübe ve özenli uygulamalarımızla çoc ...

 • Beyin ve Sinir Anestezi : Erişkin Anestezisi

   Anestezi : Erişkin Anestezisi  Anestezi genellikle ameliyatlarda kullanılmaktadır. Tıp bilimindeki anlamı ...

 • Beyin ve Sinir Omurga Kırıkları

  Omurga Kırıkları Genel Bakış Omurga ve omurilik yaralanmaları nispeten genç nüfusu etkileyen ve sonu&cce ...

 • Beyin ve Sinir Beyin Felçleri

  Beyin Felci Belirtileri Beyin Felci Belirtileri, Beyin felci ya da halk arasındaki adıyla inme; beyne giden ...

 • Beyin ve Sinir Kübital Tünel Hastalığı

  Kubital Tünel Sendromunun Nedir? Kübital tünel sendromu, dirsekte ulnar sinir adı verilen sinir ...

 • Beyin ve Sinir Karpal Tünel Hastalığı

  Karpal Tünel Sendromu Nedir ? El parmaklarının hareketinin ve hissinin sağlanmasında önemli bir rolü b ...